Si të dobësohemi 10 kg për dy javë (Dieta Braziliane)

32485

Cila është dieta Braziliane?

Dieta braziliane është një nga dietat “e shpejta” më të popullarizuara dhe mundëson që për dy javë të dobësoheni 10 kilogramë.

•  Hahet 4-5 herë në ditë, ndërsa ushqimet themelore janë perimet.

Ekzistojnë dy variante :

•  Dieta braziliane “Super e shpejtë” – Zgjat dy javë dhe humbet deri në 10 kg.

•  Dieta braziliane “Normale” – Zgjat katër javë dhe me ndihmën e saj mund të humbni deri në 12 kilogramë.

 Menyja përsëritet sipas nevojës prej 2 deri 4 javë – kurrsesi më gjatë.

•  Kthimi në ushqimin “normal” arrihet me rritjen para së gjithash të pemëve dhe perimeve, dhe pastaj me rritjen e ngadalshme të ushqimeve që përmbajnë proteina.

 

•  Me këtë dietë rekomandohet edhe 30 minuta shëtitje, vozitje me biçikletë apo not çdo ditë.

Programi 7 ditor

1.   E hënë

 Mëngjesi :

·  1 kokërr Portokall

·   1 Banane

·  1 Filxhan lëng portokalli

 Zemra :

·  1 Gotë lëng portokalli

·  1 Copë buke të thekur;

 Dreka :

·  100 Gram peshk të zier

·  100 Gram sallatë me perime të pagatuara

 Darka :

Njësoj si mëngjesi

·  Portokall

·  Banane

·  1 Filxhan lëng portokalli

 Para se të shkoni në shtrat :

·  1 Gotë lëng portokalli

·  1 Copë e vogël buke e thekur

2.  E martë

 Mëngjesi :

·   1 ose 2 Vezë të ziera butë

·  1 Filxhan lëng molle

 Zemra :

·  1 Copë e vogël buke e thekur

·  1 Gotë lëng molle

 Dreka :

·  100 Gram mish të zier

·  2 Patate të ziera

·  4 Gjethe të sallatës jeshile

 Darka :

·  200 Gram peshk të zier

·  1 Vezë shumë të zier

·  Sallatë  jeshile

·  Bizele të ziera

 Para se të shkoni në shtrat

·  1 Filxhan lëng të mollës

·  1 Copë buke të thekur

3.  E mërkurë

 Mëngjesi :

·  1 Filxhan qumësht pa yndyrë

·  1 Copë buke të thekur

 Zemra :

·  100 Gram djathë payndyrë

 Dreka :

·  100 Gram oriz

·  150 Gram sallatë me lakër, me kos të përbërë nga një limon dhe një lugë majdanoz të grirë imët

 Darka :

·  100 Gram mish të zier

·  1 Mollë

·  4 Gjethe të sallatë jeshile

 Para se të shkoni në shtrat :

·  1 Filxhan lëng molle

·  1 Copë e vogël buke të thekur

 

4.  E enjte

 Mëngjesi :

·  1 Filxhan lëng ananasi

·  60 Gram ananas

 Zemra :

·  1 Filxhan lëng ananasi

·  1 Copë e vogël buke të thekur

 Dreka :

·  100 Gram mish të zier

·  1 Copë e vogël djathi

·  1 Portokall

 Darka :

·  2 Patate të ziera

·  150 Gram sallatë nga karota e freskët e grimcuar me pak vaj

 Para se të shkoni në shtrat :

·  1 Filxhan lëng ananasi

·  1 Copë buke të thekur

 

5.  E premte

 Mëngjesi :

·  1 Filxhan lëng molle

·  1 Copë e vogël buke të thekur

 Zemra :

·  1 Mollë

·  1 Portokall

 Dreka :

·  150 Gram peshk të zier

·   2 Karota të vogla të ziera

 Darka :

·   1 Pjatë supë perimesh ose një pjatë krem supe nga kërpudhat ose një pjatë çorbë e peshkut

·   1 Copë e vogël buke

 Para se të shkoni në shtrat :

·   1 Gotë lëng portokalli

·   1 Copë e vogël buke të thekur

6.  E shtunë

 Mëngjesi :

·   1 Gotë lëng molle

·   1 Copë buke të thekur

 Zemra :

·   150 Gram sallatë nga panxhari i zier i grimcuar me pak vaj bimor

 Dreka :

·   1 Pjatë supë perimesh/kërpudhash ose çorbë peshku

·   1 Copë e vogël buke

 Darka :

·   100 Gram kërpudha të fërguara

·   100 Gram sallatë me perimet e pagatuara

 Para se të shkoni në shtrat :

·   1 Gotë lëng molle

·   2 Biskota

 

7.  E diel

 Mëngjesi :

·   1 Banane

·   1 Grusht rrush të thatë

 Zemra :

·   1 Gotë lëng karote

·   1 Copë e vogël buke të thekur

 Dreka :

·   100 Gram mish të zier

·   100 Gram sallatë me lakër të freskët, qepë të bardhë dhe lëng nga 1 limon

 Darka :

·   1 Pjatë supë perimesh ose një pjatë krem supe nga kërpudhat ose një pjatë çorbë e peshkut

·   4 Gjethe të sallatës së gjelbër

 Para se të shkoni në shtrat :

·   1 Gotë lëng molle

·   2 Fiq të thatë

 

Total 95 Votes
3

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?