Si të pastrojmë poshtë tastierës së kompiuterit

2680

Metoda 1

1.  Hiqeni tastierën nga kompiuteri.

 

2.  Me një kaçavidë hiqni butonat e tastierës një nga një.

Tregoni kujdes të mos këpusni ndonjë kunjë të tastierës.

 

3.  Me një furçë dhëmbësh filloni të pastroni tastierën. Lyeni një copë të pastër me ilaç për xhamat dhe fshijeni pjesën e mbetur të papastërtive.

4.  Prisni sa të thahet.

5.  Fusni përsëri butonat e tastierës një nga një.

Nëse nuk mbani mend rradhën ju sugjerojmë ti bëni një foto paraprakisht.

Metoda 2

1.  Blini “Putty”( masë xhelatinore e qulltë si mastiç).

Secili prej nesh ka luajtur me të kur ka qënë i vogël por ai është dhe një pastrues i shkëlqyeshëm i pajisjeve elektronike.

 

Nëse nuk gjeni putty në dyqanet në shqipëri atëhere mund ta porosisni online me një çmim mjaft të lirë.

2.  Vendoseni Putty në tastierë.

Kjo masë ka vetinë të marri formën e hapësirave dhe të mbledhi të gjitha papastërtitë.

3.  Lijeni për pak momente ne tastierë

4.  Hiqeni me kujdes nga tastiera

5.  Përsëriteni këtë veprim me të gjithë tastierën.

6.  Pasi të keni mbaruar punë pastrojeni putin nga papastërtitë dhe ruajeni për përdorim të mëvonshëm.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?