Si të parandaloni rënien e gjoksit

7002

Çdo grua dëshiron që të ketë një formë fizike të përkryer gjatë gjithë jetës. Fatkeqësisht, kjo gjë nuk është e mundur në shumicën e rasteve. Rënia e gjoksit është një proces i natyrshëm që ndodh në njëfarë moshe kur gjoksi e humbet përkulshmërinë dhe elasticitetin e tij.

1.  Kuptoni cilat janë shkaqet e rënies së gjoksit

Muskujt, yndyra, indet lidhëse dhe gjendrat e qumështit janë disa nga faktorët që ndikojnë në rënien e gjoksit. Zakonisht kyfenomen ndodh pas të 40-ave, por nuk përjashtohen rastet që mund të ndodhë dhe më herët. Sipas studimeve të ndryshme, është e natyrshme që kur një grua arrin të 30-at e më vonë lëkura bëhet më e lirshme dhe fillojnë shenjat e plakjes. Shtatzënia është një faktor tjetër që ndikon në rënien e gjoksit. Përveç këtyre, shkaktarë të tjerë mund të përmendim menopauzën, humbjen apo marrjen e peshës në mënyrë të shpejtë, mangësitë ushqyese, veshja e sutjenave të ngushta etj.

A-Good-Candidate-for-Breast-Augmentation

2.  Mbani një peshë optimale.

Lëkura, sidomos gjoksi humbet elasticitetin kur humbisni peshë, sepse humbet masë yndyrore në një mënyrë të shpejtë dhe zona e gjoksit është më problematikja lidhur me këtë fakt.

weight-loss-tips

3.  Pini shumë ujë.

Lëkura dhe qelizat e saj janë të përbëra kryesisht nga uji. Mungesa e ujit e bën lëkurën të duket më e tkurrur dhe pa jetë. Kur nuk pini ujë në mënyrë të mjaftueshme mund të çojë në plakjen e parakohshme të lëkurës dhe humbet qëndrueshmëria e saj.

beautiful woman drinks water from a glass and shows delicious

4.  Ushqehuni mirë.

Mangësia e nje diete me vitamina dhe proteina gjithashtu çon ne rënien e gjoksit pasi ato janë të domosdoshme për rritjen dhe qendrueshmërinë e gjoksit . Është e domosdoshme te hani ushqime qe kanë përmbajtje të larta me vitamina, proteina, minerale, karbohidrate dhe yndyran të tretshme. Ju duhet të përfshini në dietën tuaj të përditshme ushqime si :

 Domatja
 Brokoli
 Lulelakra
 Qepa
 Lakra etj

Healthy-eating

5.  Konsumoni shegë.
Ky frut është konsideruar një përbërës i mbrekullueshëm kundër plakjes dhe ndihmon në parandalimin e rënies së gjoksit. Gjithashtu vaji i farës së shegës është shumë i pasur me phytonutrients që ndikojnë në forcimin e gjoksit.

pomegranate(1)

6.  Bëni ushtrimë për gjoksin.

Disa nga ushtrimet që parandalojnë rënien e gjoksit si dhe e forcojnë dhe e bejne atë më të tonifikuar janë :

•  Grushtim kryq me gira.

1 set nga 15

gallery_1420749833-one

 Ulje ngritje me një prekje shtesë të shpatullave

2 sete nga 6

1420752592-three-sized-2

 

•   Shtrirë duke rrotulluar girat

1 set nga 15

gallery_1420749675-twosized

•   Gjuajtje Shtrirë.

2 set nga 7

1420757455-five

•   Lëvizja e  girave në formë rrethore

1 set nga 15

gallery_1420752532-four

•   Ecje në pozicion ulje ngritjeje.

2 sete nga 8

1420760667-plankwalkfix

•   Flutura.

3 sete nga 6

1420758266-six

   Ulje në karrige.

2 sete nga 7

1420759298-10

•   Rrotullimi i shpatullave.

1 set nga 15

1420761508-9

6.  Bëni maska për gjoksin.

Sikurse maskat e fytyrës maskat e gjoksit e ndihmojne lëkurën të rrigjeneroheT. Maska që do të listojmë më poshtë këshillohen të bëhen të paktën 1 herë në javë për rezultate sa më efektive.

  Përbërësit

1 Lugë Gjelle Vaji vitamine E (mund ta gjeni në farmaci)
1 Lugë Gjelle jogurt
1 Vezë
•  Përzieni të gjitha kto derisa të keni formuar një masë si pastë.
•  Aplikojeni në gjoks duke e masazhuar mirë në mënyrë që të ketë ëfëkt maksimal.
  Shplajeni me ujë të ftohtë.

yog

 

6.  Masazhoni gjoksin.
•  Masazhoni te paktën 2-3 herë në javë gjoksin me vajë ulliri ose vajë kokosi.

Masazhi bën të mundur një qarkullim më të mirë të gjakut, stimulon rritjen e muskujve dhe pakëson rënien e gjoksit.
•  Masazhi me akull është një tjetër alternativë për parandalimin e rënies së gjoksit.

Me disa guba akulli fërkoni sipërfaqen e gjoksit duke i masazhuar përreth 1 minutë.

masazh

6.  Mos mbani sutjena të ngushta.
Zgjidhni masën e përshtatshme për gjoksin tuaj. Sutjenat me numër të vogël ngushtojnë enët e gjakut rreth gjoksit dhe e dëmtojnë atë.

Woman measuring breast size with yellow measuring tape on room.

Woman measuring breast size with yellow measuring tape on room.

6.  Mos pini duhan dhe mos e teproni me marrjet e rrezeve UV

Mos pini duhan dhe mos e teproni me marrjet e rrezeve UV.
Duhani dhe rrezet e teperta UV ndikojnë në rënien e gjoksit dhe këshillohet të mënjanohen sa më shumë.

Untitled-1 copy

 

Total 2 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?