Si të trajtojmë lëkurën e yndyrshme në kushte shtëpie

4764

Maska 1

Maska me banana, mjaltë, limon

Ushqen dhe hidraton lëkurën, absorbon dhe ruan në gjëndje optimale lagështinë e fytyrës si dhe rigjeneron qelizat e vdekura.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

•  3 Lugë  gjelle banane të shtypyra

•  ½ Lugë gjelle mjaltë

•  Disa pika lëng limoni

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni të veprojë për  20 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 

 


Maska 2

Maska me mollë, limon, sherbelë

Pastron, ushqen dhe tonifikon lëkurën. Pastron aknen dhe njollat e zeza si dhe lufton mikrobet.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

•  1 Mollë

•  Disa pika lëng limoni

•  ½ Lugë gjelle rozmarinë

•  ½ Lugë gjelle sherbelë

2.  Hiqini farat mollës dhe vendoseni për të zierë derisa ajo të zbutet.

3.  Hidheni mollën në blender.

4.  Shtoni sherbelën, rozmarinën, lëngun e limonit dhe kalojeni në blender derisa të formohet një pastë e njëtrajtshme.

5.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe qafë duke pasur kujdes zonën e syve dhe lëreni të veprojë për 20 minuta.

6.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 

 


Maska 3

Maska me portokall dhe Aloe Vera

Hidraton fytyrën dhe absorbon yndyrën e tepërt.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

•  1 Lugë gjelle lëng portokalli të freskët

•  1 Lugë gjelle xhel Aloe Vera

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë duke pasur kujdes zonën e syve dhe lëreni të veprojë për  15 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 

 


Maska 4

Maska me luleshtrydhe, jogurt, vezë, limon

Pastron dhe mbyll poret , ushqen lëkurën dhe heq njollat.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

•  8 Luleshtrydhe

 1 Lugë gjelle jogurt

•  1 E bardhë veze

 Disa pika limoni

2.  Shtypni luleshtrydhet me një pirun dhe ndani të bardhën nga e verdha e vezës.

3.  Rrihni të bardhën e vezës derisa ajo të shkumbojë.

4.  Shtoni jogurtin, lëngun e limonit, luleshtrydhet dhe përzijini derisa të formohet një pastë e njëtrajtshme.

5.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë duke pasur kujdes zonën e syve dhe lëreni të veprojë për  15 minuta.

6.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 

 


 

Maska 5

Maska me miell tërshëre, jogurt, mjaltë

Pastron poret , ushqen dhe zbut lëkurën. Redukton njollat dhe shënjat e akneve.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

•  3 Lugë gjelle miell të imët tërshëre

•  2 Lugë gjelle jogurt

•  ½ Lugë gjelle mjaltë

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë duke pasur kujdes zonën e syve dhe lëreni të veprojë për  15 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 

 


 

 

Maska 6

Maska me miell tërshëre, karrotë,mjaltë, limon

Pastron poret , ushqen lëkurën dhe improvizon ngjyrën e lëkurës.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

 3 Lugë gjelle miell të imët tërshëre

•  1 Lugë gjelle lëng karrote

 1 Lugë gjelle mjaltë

•  1 Lugë gjelle lëng limoni

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë duke pasur kujdes zonën e syve dhe lëreni të veprojë për  15 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 

 


 

Maska 7

Maska me maja birre, vaj esencial menteje, trumzë, limon, jogurt

Pastron dhe mbyll poret , rregullon përqindjen e yndyrës së lëkurës si dhe parandalon dhe kuron aknen.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

 2 Lugë gjelle maja birre

 2 Pika vaji esencial menteje

 2 Pika vaji esencial trumzë

 Disa pika lëng limoni

 1 Lugë gjelle jogurt

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë duke pasur kujdes zonën e syve dhe lëreni të veprojë për  15 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 

 

 


 

 

Maska 8

Maska me miell tërshëre, mjaltë, uthull molle

Pastron dhe mbyll poret, absorbon yndyrën e tepërt të lëkurës.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

 2 Lugë gjelle miell tërshëre

 1 Lugë gjelle mjaltë

 3 Lugë gjelle uthull molle

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë duke pasur kujdes zonën e syve dhe lëreni të veprojë për  20-30 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 


 

Maska 9

Maska me kastrave, vezë, mjaltë, limon, mente

Pastron rrënjësisht poret dhe yndyrën e tepërt. Freskon dhe ushqen lëkurën

Sygjerohet që kjo maskë të aplikohet 2 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

 3 Lugë gjelle kastavec i shtypur

 1 E bardhë veze

 1 Lugë gjelle mjaltë

 1 Lugë gjelle lëng limoni

 1 Lugë gjelle mente e shtypur

2.  Hidhni kastravecin dhe të bardhën e vezëve në blender derisa masa të fillojë të shkumbojë.

3.  Vendosini në një enë dhe shtoni mjaltin, mentet e shtypura dhe lëngun e limonit.

4.  Përzieni ingridientët derisa të formohet një pastë e njëtrajtshme.

5.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë duke mënjanuar zonan delikate të syve dhe lëreni të veprojë për 15 minuta.

6.  Shplajeni me ujë të vakët dhe fshijeni fytyrën butësisht me një peshqir.

 


 

 

Maska 10

Maska me kivim vezë, limon

Pastron poret e bllokuara dhe eleminon yndyrën e tepërt. Gjithashtu heq pikat e zeza.

Sygjerohet që kjo maskë të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

 1 Kivi

 1 E bardhë veze

 1 Lugë gjelle lëng limoni

 

2. Qeroni kivin dhe futeni atë në blender së bashku me të bardhën e vezës dhe lëngun e limonit derisa të formohet një pastë e njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë duke mënjanuar zonan delikate të syve dhe lëreni të veprojë për 10 minuta.

4.  Shplajeni me ujë të vakët dhe fshijeni fytyrën butësisht me një peshqir.

 

 

 

 

 

Total 3 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?