Si të trajtojmë fytyren e yndyrshme me domate

3977

 

Domatet janë shumë të shëndetshme për lëkurën pasi ato kanë vitamin C e cila heq aknet dhe pastron fytyren nga papastërtite dhe vitamin A e cila është e nevojshme për një lekurë të shëndoshë. Gjithashtu duke qënë se domatja përmban acid natyral ajo balancon gjëndjen e lëkurës duke hequr yndyrën e tepërt.

Metoda 1

Maskë me domate

1.  Prisni një domate përgjysëm.

2.  Me fetat e domates filloni të fërkoni fytyrën.

 

3.  Lijeni të qendrojë për 15 minuta derisa poret të jenë ngopur me lëngun e domates.

4.  Lajeni fytyrën me ujë të ftohtë. Fshini fytyrën me një pëshqir.

Uji ftohtë mbyll poret dhe parandalon përhapjen e bakterjeve.

Opsionale:

Nëse doni ta bëni masën e domates më të trashë atëhere në jë enë hidhni pak lëng domate dhe shtoni pak mjaltë. Mjalti është shumë I mirë për eleminimin e akneve.

 

 


 

 

Metoda 2

Mask domateje për pakësimin e poreve

 

1.  Përzieni lëngun e domates në një enë më disa pika lëng limoni.

 

2.  Aplikoni përzierjen në zonat problematike dhe lijeni të qendrojë për 15 minuta minimum.

3.  Lajeni fytyrën me ujë të ftohtë dhe fshijeni butësisht me peshqir.

 


 

Metoda 3

Maskë pastruese me domate

1.  Hiqjani tulin një domateje . Prisni një fetë avocado në copa të vogla dhe përzieni me tulin e domates.

2.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë.

3.  Lëreni të veprojë për 20-30 minuta. Kjo maskë është gjithashtu shumë e mirë për tipat e përzier të fytyrës.

4.  Lajeni fytyrën me ujë të ftohtë dhe fshijeni butësisht me peshqir.

 


 

Metoda 4

Mask me jogurt dhe domate

Kjo maskë është dhe shumë e mirë në rast djegjesh pasi ka efekt ftohës.

1.  Shtypni gjysëm domateje dhe shtoni 2-3 lugë jogurt. Përzieni mirë.

2.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni të veprojë për 20 minuta.

3.  Lajeni fytyrën me ujë të ftohtë dhe fshijeni butësisht me peshqir.

 

 

 

 

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?