Si të trajtojmë lëkurën e yndyrshme (10 maska me bazë argjile)

5395

Maska 1

Maska me sallator, të bardhë veze limon dhe argjile

Pastron poret e bllokuara dhe eleminon pikat e zeza.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë preferohet darkave pasi lëngu i limonit e bën lëkurën më të ndjeshme ndaj dritës së diellit.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

•  1 Lugë gjelle lëng kastraveci

 1 E bardhë vezësh

•  Disa pika lëng limoni

•  ½ lugë gjelle argjile

2.  Në një enë përzieni të gjithë ingridientët.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lijeni të veprojë për 10-20 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 


 

Maska 2

Maskë me kajsi, jogurt dhe argjile

Rregullon përqindjen e yndyrës, parandalon aknen dhe ushqen lëkurën.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1-2 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

•  1 Kajsi

•  1 Lugë gjelle jogurt

•  Gjysëm luge argjile

2.  Shtypni kajsinë në blender .

3.  Hidheni në një enë dhe shtoni jogurtin dhe argjilen.

4.  Përzieni derisa të formohet një masë si pastë.

5.  Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni të veprojë për  20 minuta.

6.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 


 

 

Maska 3

Maskë me banane, jogurt vaj menteje dhe argjile

Ushqen dhe hidraton lëkurën duke rregulluar përqindjen e yndyrës.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

 1 Lugë gjelle banane e shtypyr

•  1 Lugë gjelle jogurt

 5 Pika vaji esencial menteje

•  Gjysëm luge gjelle argjile

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë  duke pasur kujdes zonën e syve dhe lëreni të veprojë për  20 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 

 


 

 

Maska 4

Maskë me luleshtrydhe, limon, argjile

Pastron dhe rigjeneron lëkurën. Mbyll poret dhe kuron aknen.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1-2 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

 8 Luleshtrydhe

•  Disa pika lëng limoni

 1 Lugë gjelle argjile

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste të njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë  duke pasur kujdes zonën e syve dhe lëreni të veprojë për  15-20 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 

 


 

 

Maska 5

Maskë me çaj jeshil, mjalt, argjile dhe Aloe Vera

Hidraton, ushqen dhe zbut lëkurën, improvizon elasticitetin dhe absorbon yndyrën e tepërt. Gjithashtu trajton aknen.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

•  2 Lugë gjelle çaji jeshil

•  1 Lugë gjelle mjalt

•  2 Lugë gjelle argjile

•  1 Lugë gjelle xhel Aloe Vera

 

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë  duke pasur kujdes zonën e syve dhe lereni të veprojë për  15-20 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të ftohtë dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 

 


 

Maska 6

Maskë me rrep, argjile dhe mente

Improvizon cilësinë e lëkurës dhe absorbon yndyrën e tepërt duke lënë lëkurën pa shkëlqim të tepërt.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

 1 ½ Lugë lëng rrepe

•  1 Lugë gjelle argjile

•  5 Pika vaji esencial menteje

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë  duke pasur kujdes zonën e syve dhe lereni të veprojë për  20 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 


 

 

Maska 7

Maskë me vaj ulliri, jogurt, argjile, eukalipt

Hidraton fytyrën dhe absorbon yndyrën e tepërt.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

 1 Lugë gjelle vaji ulliri

 1 Lugë gjelle jogurt

 1 Lugë gjelle argjile

 2 Pika vaji esencial eukalipti

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe qafë duke pasur kujdes zonën e syve dhe lëreni të veprojë për  20 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 


 

Maska 8

Maskë me argjile, miell misri, portokall

Hidraton lëkurën dhe absorbon yndyrën e tepërt.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtme:

 3 Lugë gjelle lëng portokalli i sapo shtrydhur.

 1 Lugë gjelle argjile

 1 Lugë gjelle miell misri

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë duke pasur kujdes zonën e syve dhe lereni të veprojë për  15 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 


 

 

Maska 9

Maskë me argjile, domate, limon

Hidraton lëkurën , absorbon yndyrën e tepërt , trajton aknet dhe mund të rregullojë tipin e lëkurës.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtme:

 1 Domate

 1 Lugë gjelle lëng limoni

 2 Lugë gjelle argjile

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme.

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë duke pasur kujdes zonën e syve dhe lereni të veprojë për  15 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

 


 

 

Maska 10

Maskë me qumësht blete, kastravec, argjile

Hidraton , zbut dhe eleminon yndyrën e tepërt . Gjithashtu përdoret si antibacterial.

Kjo maskë sygjerohet të aplikohet 1 herë në javë.

1.  Do t’ju duhen përbërësit e mëposhtme:

½ lugë gjelle qumësht blete

 4 Lugë gjelle lëng kastraveci

 2 Lugë gjelle argjile

2.  Përzieni të gjithë ingridientët derisa të formohet një masë paste e njëtrajtshme

3.  Aplikojeni përzierjen në fytyrë duke pasur kujdes zonën e syve dhe lëreni të veprojë për  20 minuta.

4.  Shplajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni butësisht me peshqirë.

Shenim: 

Nëse nuk gjeni argjile kozmetike afër jush atëhere mund ta porosisni onlinë në websitet e mëposhtëm :

Ebay

Amazon

Mountain Rose Herbs

 

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?