Si të jemi të lumtur dhe të sillemi mirë ndaj të tjerëve

1318

Çdo njeri mund të ndiejë një farë lumturie dhe kur çdo gjë mund të duket e zezë. Problemi është që shumica nuk dinë si ta bëjnë.

1.  ­­Dijeni që jo gjithmonë mund të kemi marëdhënie të mira me njerëzit dhe kjo është krejt normale.Thjesht  mësoni si ti minimizoni këto marëdhënie negative.

 

2.  ­Gjithmon bëni komplimente dhe jini të mirë dhe të dashur me të tjerët.

Kjo gjë është për të gjithë dhe nëse sfunksionon thjesht mundohuni ta vini veten në pozicionin e personit  që mund të keni përballë dhe çdo lloj bisede ka për tju ecur vaj.

 

3­.  Nëse shikoni që ka pika acarimi në debat ku tensioni mund të ngrihet , mundohuni të tregoheni sa më të arsyeshëm.

Mundohuni të bini në ujdi (marrëveshje) me njëri – tjetrin ose lërini pak kohë vetes të mendoheni. Në këtë mënyrë ju mund të shmangni një debat të hidhur.

4­.  Mos harroni që bota është me rrota dhe gjithçka të kthehet dyfish.

Nëse silleni mirë me njerëzit ata do të sillen mirë me ty dhe do të jenë më të gatshëm tju ndihmojnë në raste të ndonjë nderi të vogël dhe e kundërta.

5­.  Mendohuni.

Zgjedhja e çdo problemi kërkon forcën e mendimit dhe jo të mbireagimit.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?