Si të presim thonjtë e qenit

3327

Është shumë e rëndësishme të kujdesesh për thonjtë e qenit tuaj. Nëse thonjtë e qenit tuaj sidomos rracave të pastra lihen të pa prera ato mund të shkaktojnë dëmtime të kockave si dhe mund të ngulen në putrat e tyre duke shkaktuar infeksione të ndryshme.

1.   Zgjidhni një kohë kur qeni juaj është i qetë dhe i relaksuar.

2.  Poziciononi qenin tuaj në një mënyrë qe ju të shihni putrat mirë (me kurriz ose të ulur).

3.  Mbani njërën shputë fort në njërën dorë dhe prehësen e thonjve në tjetrën.

4.  Shikoni ku i ka qeni juaj venat.

•  Në rracat me thonjë të zeza do të keni pak probleme kështu qe më mirë konsultohuni me veterinerin tuaj.

5.  Poziciononi prehësen pak më lart se vena e qenit.

6.  Pritini me kujdes.

7.  Nëse majat e thonjve kanë ngelur shumë të mprehta atëherë lëmojini me limë fundet e mprehta.

 

Total 9 Votes
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?