Si të bëjmë kokteilin “Mai Tai”

1035

1.  Sigurohuni të keni përbërësit mëposhtë:

•  40 ml Rum i bardhë

•  20 ml Rum i zi

•  15 ml Liker Orange Curaçao

•  10 ml Lëng lime

•  15 ml Shurup Orgeat

•  Akull i copëtuar

 

2.  Copëtoni pak akull dhe hidheni në shaker.

3.  Shtrydhni limen derisa të keni masën e nevojitur të lëngut.

4.  Hidhni një fetë lëkure lime në shaker.

5.  Shtoni përbërësit e tjerë përvec Rumit të zi.

6.  Tundeni shakerin fort për rreth 10 sekonda.

7.  Hidheni përzierjen në gotë dhe pak akull të copëtuar.

8.  Shtoni me kujdes rumin e zi.

9.  Dekorojeni me qershi ose feta lime.

Ju bëftë mirë!


Shënim:

Në rast se ju mungon Shurupi Orgeat atëhere klikoni foton më poshtë për të parë si bëhet në kushte shtëpiake.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?